موزه‌هاي صنعت نفت؛ اراده‌اي مصمم براي ماندن

ساخت وبلاگ
چکیده : در حاشيه بازديد از مركز اسناد گنجينه ري احمد راسخي لنگرودي روز دوشنبه هشتم شهريور 1395 نگارنده را اي... با عنوان : موزه‌هاي صنعت نفت؛ اراده‌اي مصمم براي ماندن بخوانید :

در حاشيه بازديد از مركز اسناد گنجينه ري

احمد راسخي لنگرودي

روز دوشنبه هشتم شهريور 1395 نگارنده را اين توفيق دست داد تا از مركز اسناد و گنجينه ري ديدن كنم. اين ديدار كه در جمع شماري از مسئولان واحدهاي مهندسي ساختار شركت‌ها و اداره كل تشكيلات و روش‌هاي وزارت نفت ممكن شد، فرصت مغتنمي را فراهم آورد تا از نزديك شاهد عزم و اراده، و همت و تلاش دست‌اندركاران دفتر موزه‌ها و مركز اسناد صنعت نفت در احياي گذشته‌ي‌ پر فراز و نشيب صنعت پرافتخار نفت باشم.

   راستش تا پيش از اين ديدار، به آنچه كه در سال‌هاي اخير در امر موزه‌ها و اسناد صنعت نفت بر صفحه نوشتار نقش مي‌بست و به رشته تبليغ كشيده مي‌شد اينچنين باور نداشتم. هميشه از فقر منابع و در دسترس نبودن اسناد تاريخي صنعت نفت براي انجام امور تحقيقي و پژوهشي تاريخ نفت ايران دريغ مي‌خوردم. فقدان مركزي تحت عنوان مركز اسناد صنعت نفت پيوسته مرا مايه تاسف، و داشتن آن يك آرزوي ديرين بود. متقابلا بر كشورهاي برخوردار از اين گنجينه گرانبها همچون آمريكا و نروژ و پاره‌اي از كشورهاي اروپايي غبطه مي‌خوردم. هميشه حامل اين پرسش بودم كه چرا در كشور ما صنعت افتخارآفرين و تاثيرگذاري چون نفت، از داشتن يك موزه و مجموعه‌اي ارزشمند از اسناد و مدارك محروم است؟ و چرا ...........

راسخي لنگرودي...
ما را در سایت راسخي لنگرودي دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : جمعه 26 شهريور 1395 ساعت: 21:56